Wzrok, słuch, dotyk, czucie głębokie – każdy z tych zmysłów jest niezwykle ważny w życiu dorosłego człowieka. To one będą odpowiadały za prawidłowe interpretowanie bodźców docierających z otoczenia, dlatego też ich stymulacja jest tak ważna już u najmłodszych. Jednym z narzędzi wykorzystywanym w terapii integracji sensorycznej jest deska na kółkach. Co to takiego? Kiedy dokładnie warto po nią sięgnąć? Jak może wspomóc terapię SI? Zajrzyj niżej i poznaj odpowiedzi.
Czym jest deskorolka terapeutyczna?
Deskorolka terapeutyczna jest jednym z narzędzi stosowanych w terapii integracji sensorycznej. Tego typu jeździk składa się z dość szerokiej platformy umieszczonej na czterech kółkach. Jego kształt może być różny – najczęściej jest to prostokąt, ale może też być owalny czy przypominający deskę surfingową. W sprzedaży dostępne są deskorolki sensoryczne w różnych rozmiarach i kolorach, co pozwala na ich dopasowanie do własnych potrzeb czy upodobań.
Jak deska na kółkach wspiera terapię sensoryczną?
Terapia SI jest ukierunkowana na dzieci zmagające się z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Polega ona na dostarczaniu najmłodszym różnych bodźców, które mają pobudzić ich zmysły – wzroku, słuchu, dotyku czy propriocepcji – poprzez zabawę. Dzięki temu pociecha ma szansę lepiej poznać otaczający ją świat i się w nim odnaleźć. A jak ma się do tego deskorolka sensoryczna?
Deska na kółkach może okazać się świetnym narzędziem we wspieraniu rozwoju dziecka zmagającego się z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Jazda na desce wymaga utrzymania równowagi, co stymuluje zmysł propriocepcji, a także zmysł wzroku. Pociecha może wykorzystywać ją w jeździe na leżąco, tym samym trenując zmysł wzroku na potrzeby koordynacji trasy jazdy. Może też jeździć na niej w pozycji pionowej, co wymaga doskonałego poczucia położenia własnego ciała i rozwoju umiejętności związanych z ciągłym dostosowywaniem pozycji do prędkości czy zmian kierunku jazdy.
Ćwiczenia z tego typu deską to doskonały sposób na poprawę koordynacji ruchowej poprzez zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni. Zabawa z jej udziałem ma więc wpływ na ogólną sprawność fizyczną pociechy, ale nie tylko – jest także sposobem na ogólną poprawę samopoczucia. Opanowanie umiejętności jazdy na desce na kółkach może znacząco wpłynąć na pewność siebie dziecka, a osiągnięty sukces zmotywować do większej samodzielności w kolejnych wyzwaniach.
Kiedy warto sięgnąć po deskorolkę sensoryczną?
Deskorolka sensoryczna może być wykorzystywana zarówno w domowym zaciszu, jak i w specjalistycznych placówkach zajmujących się terapią integracji sensorycznej, m.in. poradniach fizjoterapeutycznych czy przedszkolach. Kiedy dokładnie warto po nią sięgnąć?
Terapeutyczna deskorolka jest najlepszym sposobem na poprawę koordynacji i równowagi u dzieci. To także sposób na naukę zręczności czy planowania ruchowego. Zorganizowane grupowe zajęcia z deskami to również szansa na naukę dzieci umiejętności społecznych – współpracy, przestrzegania określonych zasad, czekania na swoją kolej itp.
Ćwiczenia z deską na kółkach mogą okazać się też sposobem na oswajanie bodźców u dzieci np. z nadwrażliwością sensoryczną. Z jej pomocą zyskają szansę na stopniowe przyzwyczajanie się do ruchu czy prędkości, co przełoży się na lepsze samopoczucie pociechy w trakcie jazdy autem czy autobusem. Wykorzystać ją można także przy pracy z nadpobudliwymi pociechami – jazda na desce wymaga skupienia się, dzięki czemu uczą się one koncentracji.
Zorganizowana zabawa z użyciem deskorolki sensorycznej może przynieść wiele dobrego w rozwoju dziecka. Warto postawić na tego typu formę rozwoju, zapewniając dziecku naukę przez rozrywkę.
Materiał zewnętrzny