Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Akcesoria do rozszerzania diety. Co warto kupić na początek?

25 czerwca 2024 akcesoria do rozszerzania diety


Urozmaicanie diety niemowlaka to czas wielu radosnych, niezapomnianych chwil, jak i różnorodnych wyzwań stojących przed jego rodzicami. Szczególnie trudne może wydawać się odpowiednie przygotowanie do tego procesu.

Wielu rodziców, szczególnie mam karmiących piersią swoje maluchy, nie może doczekać się momentu, w którym niemowlę zacznie przyjmować stałe pokarmy. Niestety, temat ten niesie za sobą pewne wyzwania, na które młodzi rodzice niejednokrotnie nie są przygotowani. Dziecko zapoznające się z nowymi smakami odkrywa własne preferencje, a dorosły opiekun musi zapewnić mu sprzyjające warunki do komfortowego eksplorowania. Rozszerzenie diety krok po kroku powinno nastąpić najwcześniej w czwartym miesiącu życia niemowlęcia, ale jest to tak naprawdę niezwykle indywidualna kwestia, uzależniona od stopnia rozwoju pociechy.

Zanim rozpoczniemy zapoznawanie niemowlęcia z nowymi pokarmami i rozszerzanie jego diety, warto wyposażyć się w pomocne narzędzia. Pamiętajmy, że przy doborze posiłków, jak i odpowiednich akcesoriów, należy kierować się przede wszystkim fizycznymi możliwościami dziecka. Przykładowo niemowlę, które nie jest w stanie jeszcze samodzielnie utrzymać główki podczas siedzenia lub leżenia, nie jest gotowe na przyjmowanie pokarmu przy pomocy łyżeczki. Tak samo złym pomysłem będzie umieszczenie dziecka, które nie siedzi samodzielnie, w krzesełku do karmienia. Zmiany muszą zostać wprowadzone stopniowo i umiejętnie, tak by korespondowały z faktycznymi potrzebami malucha.

W co zaopatrzyć się w pierwszej kolejności?

Przed rozpoczęciem planowanego rozszerzania diety niemowlaka, warto pomyśleć o akcesoriach ułatwiających ten proces, zarówno rodzicom jak i samemu dziecku. Nieocenione w takich chwilach będą talerzyki i miski posiadające przyssawki, które pomogą zapobiec bałaganowi, który jest nieodłączną częścią każdego posiłku niemowlaka. Maluch przed pierwszym rokiem życia nie posiada na tyle zaawansowanej koordynacji ruchowej, by uniknąć trącania i przesuwania obiektów podczas prób samodzielnego spożywania pokarmów. Z tego powodu nierozsądne byłoby również pozwolenie dziecku na korzystanie z normalnych sztućców dla dorosłych. Zalecane jest wyposażenie się w dedykowane niemowlętom sztućce dziecięce, które najczęściej wykonywane są z plastiku i dzięki zaokrąglonym krawędziom, skutecznie chronią niemowlę przed skaleczeniem się. Śliniaczki wykonane z plastiku to również doskonały sposób na ułatwienie sobie tego wymagającego procesu. Należy bowiem pamiętać, że rozproszony lub niezadowolony z zaserwowanego dania maluch może wypluwać i rozrzucać pokarm.

Akcesoria do rozszerzania diety powinny być łatwe do czyszczenia i bezpieczne dla najmłodszych. Unikajmy więc ciężkich w utrzymaniu w czystości materiałów, takich jak drewno, a zdecydujmy się raczej na plastik, którego mycie jest szybkie i przyjemne. Oprócz samej praktyczności omawianych przedmiotów, warto pamiętać również o aspekcie wizualnym. Kolorowe, przykuwające uwagę malucha, akcesoria to skuteczny sposób na zachęcenie dziecka do podjęcia próby zapoznania się z nowo poznaną potrawą.

Artykuł sponsorowany

Jak grać w sudoku?

Redakcja dzieciprzyplanszy.pl

Na Dzieci Przy Planszy łączę pasję do gier planszowych z radością rodzicielstwa. Piszę o wspólnej zabawie, pomysłach na rozrywkę i codziennych wyzwaniach rodzica. Wierzę, że gry to nie tylko świetna zabawa, ale też sposób na budowanie relacji i rozwój dzieci. Dołącz do mnie i odkryj, jak planszówki mogą zmienić codzienność!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zabawki dla 10-latka
Drewniane zabawki edukacyjne
Kiedy dziecko mówi słowo

Jesteś zainteresowany reklamą?